Cannabis Beyin Kireçlenmesi Yapiyor

(Smoking Cannabis Can Cause Stroke)

 

 

Daha önceki yazılarımızda cannabis (esrar) kullanların psychotic-akıl hastalıklarını yani paranoia, şizofren, hafıza gerilemesi, idrak (cognitive), öz kişilik ve karakter bozukluğu geliştirdiklerine sık sık değinmiştik. Bu yazımızda, cannabis'in, bağımlısı olanlarda felç (stroke) olma risikini de nasıl getirdiğine değineceğiz.

2005 ile 20014 yılları arsaında, Starsbourg University Hospital'da bilim adamların cannabis kullanan, 45 yaş altındakileri içeren büyük bir grup üzerinde yaptıkları 9 senelik bir araştırma ve çalışmaya göre, cannabis dumanı 'ischemic' yani damar daralmasından kaynaklanan felç tipine sebep vermektedir. Normalde, cannabis kullanmıyan nüfusta rastlanan felç 'embolism' yani vücudun herhangi bir yerinde oluşan bir kan pıhtılaşmasının beyinde yerleşip damar tıkanmasından kaynaklanır. Bilim adamların diğer değerlendirmesi de, cannabis veya marjuana bağımlıları, daha genç yaşlarda felç geçirdiklerini tespit etmişlerdir.
Şimdiye kadar cannabis dumanın insan beyni üzerindeki tesiri sadece psychotic-akıl hastalıklarına sebep verdiği biliniyordu. Fakat yaklaşık 10 sene süren bu araştırmayla cannabis'in direk vücud organalarına yani beyindeki kan damarlarına da zarar verdiği bilim adamlarınca gösterilmiştir.

Lifestyle risk faktörleri

Cannabis içenlerde rastlanan ortak lifestyle faktörleri arasında içenlerin genelinde genç yaşlarda olmaları, sigara, alkol, kumar bağımlılığı ve diğer negatif lifestyle faktörlerin etkisiyle, uyuşturucu kullanmıyan nüfusa nazaran beyin damar kireçlenmesinden felç (ischemic stroke) geçirmelerinde risk oranı çok daha yüksektir.

Çocuklarımızı daha iyi eğitmek lazım

Bilhassa okul çağındaki çocuklarımıza hem okul yönetimi hem de toplum sağlık, kültür, sosyal, medya ve aile dernekler kanaliyle, cannabis, marijuana, cocaine gibi uyuşturucuların hem kişinin akıl-zihin sağlına hem de vücutlarına getireceği kalıcı zararlarını sık sık yapılacak yayınlar, konuşmalar, etkinlikler ve seminerlerle çocuklarımıza, gençlerimize ve velilere bu önemli mesajı daha iyi aktarmalıyız.

Terapi

NLP-CBT, Psychotherapy ve Hypnotherpy yöntemleriyle sigara, alkol, uysturucu bağımlılığı, stres, endişe, korku, fobi, panik atak, depresyon, kilo vermek, uykusuzluk, evlilik sorunları, kumar, adelosan çocuklar, cinsel sorunlar ve lifestyle dengesi problemlerine yardıma ihtiyacı olanlar için telefon iletişim numarası M: 07871 490 669 veya 0208 886 1119.


 

Uzman Pratisyen ŞEVKET GÜL, March 2016, London