ÇOCUKLARDA HIİPERAKTİFLİĞİ (ADHD) ANLAMAK

(Understanding ADHD in Children)

 

ADHD, bir hiperaktiflik ve konsantre eksikliği durumu olarak tarif ediliyor (Attention Deficit Hyperactivity Disorder). İngiltere'de genellikle ADHD problemi olan çocukların (ve yetişkinlerin) tedavisinde kullanılan Ritalin ve benzeri ilaçlar reçetelerinin sayısında son senelerde büyük bir artış görüldüğü ve ülke çapında ADHD için verilen ilaç reçetelerin senelik sayısının 1 miliyonu bulduğu saptanmıştır. Sağlık uzmanları, ADHD tam ve doğru teşhis yapılmadan hiperaktif ve konsantersi eksik çocuklara gereksiz bir ilaç tedavisinin uygulandığını belirtmişlerdir. İngiltere sağlık bakanlığı (NHS), ve sağlık Watch Dog'un (NİCE), sağlık servisi ve merkezlerine olan direktiflerin ve tavsiyelerin tam yerine getirilmediğinden kaygı duyulmaktadır. NİCE'in (National Institution for Clinical Excellence) bu konudaki tavsiyeleri; ADHD problemi saptanmış çocuklara ilk önce CBT, NLP-Psychotherapy ve Counselling gibi psikolojik tedavi yöntemlerin sunulması, yani ilaç tedavisini en son bir opsiyon ve çare olarak kullanılmasını tavsiye etmektedirler.


Yanlış ve Eksik bir Teşhis

Sağlık servislerin ADHD syndrome tespiti için şu anda kullandıkları teşhis kriterialar nelerdir? 1. Detaylara odaklanma ve konsantre eksikliği. 2. Dinlemiyor-dalgın görünmek. 3. Sık sık eşyalarını kaybetme eğilimi. 4. Dağınıklık sergilenmesi. 5.Unutkanlık. 6. El ve ayaklarla gereksiz hareketleri sergilemek. 7. Oturulacak zaman ayağa kalkmak. 8. Aşırı konuşmak. 9. Manasız söylenmeler. 10. Başkaların sözünü kesmek. 11. Direk konuşulduğu veya hitap edildiği zaman dinlememek. 12. Verilen bir görevi veya ödevi yerine getirememek-ugulayamamak. 13. Okul ödevlerinde isteksizlik. 14. Sesiz veya sakin olamamak. 15. Gerekmiyen yerlere tırmanma ve koşma arzusu. 16. Çevreden gelen en ufak bir tahrik veya stimule ile dikkatin ve konsantrenin çabuk dağılması vb

ADHD diye bir hastalık var mı?

Dünyanın en ileri gelen çocuk davranış uzmanları (Behaviour Neurologists) ADHD diye bir 'hastalık' var denilmesinin doğru olmadığını vurgulamışlardır ('ADHD Does Not Exists' book, by Prof Dr Richard Saul. 50 years clinical experience in Behavioral Neurology,USA). Yüksek sağlık uzmanları, ilk önce, çocuklarda sergilenen aşağıdaki semptomların arkasında yatan ana sebeplerin tespit edilmesi ve incelenmesi daha doğru bir tedavi yanaşımı olacağı görüşündedirler.

ADHD semptomların arkasındaki ana sebepler

ADHD syndrome durumun ve yukarıdaki belirtilerin altında yatan başka sağlık problemlerin kaynakları şöyle özetlenebilir:

İlaçların Yan Etkisi


ADHD problemi için verilen ilaçların başında Ritalin gelmektedir. Ritalini'in yan etkileri arasında; 1. İştahın azalması (çocuğun gelişme dönemi için çok önemli bir tehlike). 2. Uykunun bozulması 3. Anxiety 4. Sinirlilik veya tahammül eksikliği 5. Depresyon 6. Sexsüel organların gelişmesinde gecikme. 6. Yetişkinlerde sexuel problemler (Erectile Dysfunction).

Yardım


Hiperaktiflik, konsantre bozukluğu, öğrenme zorluğu ve yukarıda özetlenen diğer problemler için ilaçsız tedavi (NLP-Psychotherapy ve Hypnotherapy) yardım ve destek arayan veliler için direk telefon numarası M: 07871 490 669 veya Tel: 020 8886 1119.


 

Uzman Pratisyen ŞEVKET GÜL, November 2015, London