'Energy Drinks' uyuşturucular kadar zararlı

(Energy Drinks Harmful as Drugs)

 

 

Okul çağındaki çocukların ve gençlerin içtiği Monster, Red Bull ve Relentleşs gibi enerji içeceklerin çocukların sağlığını bozduğunu, hükümetin danışmanları ve gıda standartları organizasyonu FSA (Food Standards Agency) tarfından tekrar vurgulanmıştır.

Standart 500ml Red Bull, Monster ve Relentleşs vb gibi 'energy drinks' 13 çay bardak kaşığı miktarında şeker, ve 160 mg caffaine gibi stimule verici çok yüksek oranda kimyasal katkıları içerdikleri gibi, bu 'soft' içecekler çocukların ve gençlerin abnormal hiperaktif olmalarını, davranış bozuklukları getirdiğini, duygusal ve hissetmeyi  zedelediğini ve konsantre  kabiliyetlerini bozduğu ispatlanmıştır. Okumak, yani öğrenmek beynin konsantre istiyen bir süreci ve işlemi olduğu için, bu içecekleri tüketen okul çağındaki çocuklar ve gençlerde okul ve akademik başarıların düşmesine sebep veriyor.


Okullarda yasaklanmaları isteniyor


Hükümetin sağlıklı beslenme danışmanları ve ülke genelinde okul yöneticileri bu zararlı içkilerin tamamen okullarda satılmaması tarafındadırlar. Uzmanlara göre, Red Bull, Monster ve Relentleşs gibi içecekler uyuşturucu maddeler kadar  sağlığa zarar getirdiklerini raporlarında tekrar tekrar belirtmişlerdir.


Epilepsi, endişe ve abnormal davranışı tetikliyor


X Factor jürilerinden Sharon Osbourne göre, 29 yasındaki kızın bu 'soft' içeceklerin yüzünden  epileptik belirtileri geçirdiği ve 5 gün hastanede tedavi gördüğünü gazetede verdiği bir demeçte deteyid etmiştir. (The Daily Mail gazetesindede çıkan bir habere göre). Mide bulantısı, titreme, ve bas dönmesi, yaygın görünen diğer semptomlar arasındadır. Bu içecekler çabuk içildiği zaman, çocuklarda fenalık geçirme hissi çok daha yüksek seviyelere artıyor..


The Food Standards Agency da, çocukların caffeine içeren içkilerden uzak durmalarını tavsiye ediyor.  Eğer içmeye devam edilirse, heyecan, endişe, kaygı ve abnormal davranışları tetiklediğini FSA yetkilier tarfından tekrardan vurgulanmıştır.  Yapılan bir araştırmada, çocukların normal kahvaltıları 

yerine, bu zarar verici içecekleri  almaya başladıkları ve okullarına kahvaltısız gittikleri saptanmıştır. Bu çok çok zaralı bir alışkanlıktir.

Association of School and College Leaders'e göre, çocuklar sabahları okullarına çok kötü bir şekilde geliyorlar. Konsantreleri bozuk, hiperaktif, yerinde duramıyan ve dengesiz davranışların sergilendiğine şahit olmuşlardır.

The British Soft Drinks'Association'nun (BSDA) belirlediği standart ve önerilere göre; 'energy drinks' kesinlikle okullarda satılmamalıdır. Fakat maalesef bazı okullar ve akademiler bu uyarı ve öneriye kulak asmadıkları saptanmıştır. BSDA baş sözcüsüne göre; " Tekarar ve tekrar söylüyoruz, 'enegy drinks' okullarda satılmamalıdır. Ve bu mesajı çocuklarımıza, gençlerimize, ve anne babalara ulaştırmak istiyoruz" demecinde bulunmuştur.


Energy Drinks-Alcohol karışımına dikkat!


American Food and Drug Administration (FDA)'in açıklamasına göre; normalın üstünde caffaine içeren bu 'energy drinks'' ler, alkol ile beraber içildiği zaman, ölüme sebep verebileceği uyarısında bulunmuştur.  'Energy drinks' alkol ile beraber tüketildiği zaman, gençler ve erginlerde  (özellikle diabetes, ADHD ve kalp hastalıkları geçirenlerin) yüksek kalp çarpıntısına, epilepsi, felç ve ani ölüme sebep verdiği Amerika, Avusralya, Avrupa ve Kanada dan  bir çok örnekler gösterilmiştir.


En emniyetli ve en sağlıklı içecek 'su' dur 


Çocukların, gençlerin ve erginler için en sağlıklı içeceğin 'şu' öldüğünü aşılamak en güzel önlemlerden biridir. Çocuklarımız, gençlerimiz ve hatta erginlerimizin beraberinde 250ml şu şişesini hiç eksik etmemeleri, ve susama gündeme gelmeden (dehydration başlamadan), suyu sık sık yudumlamaları çok önemli bir sağlık tavsiyesi ve yaşam alışkanlığıdır.


Konsantrasyon bozukluğu, endişe  kaygı, korku ve  anxiety problemleri olan, sağlıklı yaşam- hayat tasarımı, yani lifestyle dengesi konusunda desteğe ihtiyacı olabilecek çocuk, genç ve erginlerimiz için temas adresimiz: Email: gülshev@aol.com


Uzman Pratisyen ŞEVKET GÜL, Jan 2014, London