EŞLERDE GEÇİMSİZİLİK PROBLEMİNİ ANLAMAK

(Preventing Office Stress)

 

 

Eşler arasındaki iletişim problemleri bilhassa Xmas ve yeni yıl tatil dönemine girildiği zaman geçimsizlik ölçü derecesinin daha da yükseldiğini, münakaşaların ve negatif tartışmaların bu tatil dönemlerinde daha da hız kazanarak ayrılma veya boşanma zillerini tetiklediğini, bir aile terapi pratisyeni olarak her sene özellikle bu kış aylarında artığına şahit oluyorum.
Eş ve partnerler arasında iletişimin ve ilişkilerin bozulmasına neden olan ana faktörler arasında aşağıdaki sebepleri sıralayabiliriz:


GEÇMİŞTEN TAŞINAN SIKINTILAR

Geçmişten gelen ve hala taşınan kişisel travmaların, zorlukların, sıkıntıların, üzüntülerin, acıların, negatif deneyimler ve hatıraların eşler üzerinde bıraktığı derin izler, karı-koca ilişkileri üzerinde büyük bir etkisi olduğu da söylenebilir.

ÇOCUKLUK DÖNEMİNDEN GELEN TAKINTILAR

Çocukluk döneminde (bilhassa 0-7 yaş arası) yaşanan travma, korku, fiziksel veya seksüel taciz, duygusal şiddet, anne babadan sevgi eksikliği, kaygı, üzüntü, ölüm-kayıp, suçluluk, pişmanlık, nefret, hayal kırıklığı vb duygu ve hislerin erginlik çağında da devam etmesi, karı-koca ilişkileri üzerinde de etkisini sürdürür.

YARDIM

Eğer karı-koca arasında uyumsuzluk, geçimsizlik ve iletişim bozukluğu geçmişten taşınan travamalardan, duygusal yüklerden veya kısıtlanmalardan kaynaklanıyorsa, psikolojik (NLP, CBT, Hypnotherapy) terapilerden bir an önce yardım alınması çok faydalı olur.
Bir uzman pratisyen-psikoterapist aracıyla öncelikle eşlerin iletişim ve geçimsizlik sebeplerin röntgeni çıkarılması, irdelenmesi ve kalıcı çözüm getiren strateji ve planların üretilmesi gereklidir. Bir an önce uzlaşmaya kavuşmak için her iki tarafın yardım aramada gönüllü ve samimi olması da çok çok önemlidir. Tel: 07871 490 669 veya 0208 886 1119.


 

Uzman Pratisyen ŞEVKET GÜL, Jan 2016, London