Hamile iken sigara içmenin bebeğe zararları

(Smoking dangers in pregnant women)

 

 

En son bilimsel raporlara göre (European Society of Human Reproduction and Embryology) hamile iken sigara içen annelerin erkek çocuklarında sperm sayısının azalmasında etkili olduğu görülmüştür. Aynğrapora göre, hamilelik sırasında ve doğumdan sonraki erken yıllarda annesinin sigara nikotinin etkisinde kalmış olan erkekler, ergin yıllarda çocuk yapmada zorluk çektikleri saptanmıştır (fertility problems).


Semen kalitesini azaltıyor


Son 20 senelik süreç içinde yayınlanan tıbbi raporlara göre, erkeklerde semen kalitesinde yani döl veriminde büyük bir düşüş olduğu izlenmiştir. Bunun sebebinin çok nedenli çevresel faktörlerden gelbileceği gibi, çevre kirliliğinden kaynaklanan zehirli toxinler, lifestyle, sigara, alkol ve uyuşturucu bağımlılığın da büyük etkisi olduğu vurgulanmıştır.


Semen kalitesindeki bu azalmanın, hamilelik sırasında ve çocuğun erken yıllarında annelerin sigara içmeleriyle erkeklerin döl veriminin daha da düşük seviyelere düşmesine sebep olduğu görülmüştür. University of Western Australia bilim adamların araştırmalarına göre, bir erkek çocuğun sağlıklı bir erginlik çağına ulaşması için, hamilelik sırasında  kesin olarak annelerinin, sigarayı içmemiş olmaları, foetal (embriyo) gelişme sürecinin normal olması, çocuğun büyüme yıllarında ne fazla kilo ne de düşük kilolu olmamaları ve erginlik çağında sigara, alkol ve uyuşturucu bağımlısı olmamaları çok çok önemli oduğu vurgulanmıştır.


Rahimdaki bebeğin gelişmesini önlüyor


Yirmi sene süren başka bir araştırma da 22-22 yaş grubunda erkeklerin ayaların sağlığı  (testicular health) üzerinde odaklanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda altı erkeketen birinde (1/6) ayaların sperm üretme kapasitesinin WHO'nun (World Health Organization) belirlediği normal standartların altında olduğu saptanmıştır.

Özet olarak şu gerçek karşımıza çıkıyor: Annelerin sigara nikotin ve dumanına maruz kalmış ve gebelik sırasında rahimde büyümeleri ve gelişmeleri sigaradan etkilenmiş olan erkeklerin ( %19) erginlik çağında düşük sperm ürettiği, döl verimin düştüğü ve çocuk yapma şansının da azalabileceği tıbbi bir gerçektir.


Hypnotherapy en etkili tedavi 


Sigara bağımlılığına ( alkol, esrar ve kumar bağımlılıkları, stres, anxiety, depresyon tedavisi da dahil) en etkili ve en hızlı  tedavi yöntemi NLP-CBT ve hypnotherpy kombinasyonudur. Bir uzman pratisyenin desteği ile kişinin psikolojik röntgeni, geçmişin sağlık reçetesi, lifestyle, yaşam dengesi sigara ve diğer zararlı maddelere ve alışkanlıklara bağımlılık ve eğimlilik riziko faktörleri tespit edildikten sonra kişiye ve kişinin ihtiyacına uygun bir müdahale planı yapılır. Hypnotherapy metodla yani clinical hypnosis'la (dikkat: sahne hipnozuyla değil!) sigara bağımlılığını 1-3 seansla brakmak mümkündür. Yardıma ihtiyacı olan hamile annelerin uzman bir pratisyenden destek almaları çok faydali olur.

 

Sigarayi brakmak isteyenler için temas adresimiz: gulshev@aol.comUzman Pratisyen ŞEVKET GÜL, Oct 2013, London