İlerlemiş Yaşlarda Aşkı ve Sevgiyi Taze Tutmak

(Keeping Love Life Active in the Older)

 

Toplumun her yaş grubu, aşkı 'love-life' taze tutmanın insanın biyolojik ve psikolojik sağlığı üzerindeki faydalarından haberdar olmalıdır.

On sene süren uzun bir bilimsel çalışmanın sonucuna göre, aktif aşk yaşantısı sürdüren yaşlıların, beş ile yedi yaş kadar gerçek yaşlarından daha genç göründüklerini tespit etmişlerdir. Başka bir İngiliz araştırmacı grubuna göre de ileri yaşlarda love-life'ı taze tutmaya devam etmekle ömürün uzamasında bir katksının olabileceğine değinilmektedir. Konularında uzman doktorlara göre, aktif bir aşk hayatıyla kazanılan zevkin ve hoş hissetmenin kişinin daha genç görünmesine sebep verdiği gibi vücut biyolojisi üzerinde de önemli bir faydası vardır. Eşlerin-partnerlerin sevişmesi sırasında beyinde iyi ve hoş hissedilmeyi (feel-good) sağlıyan endorfin ve dopamine hormonların salgılanmasında büyük bir rol oynamaktadır. Bilindiği gibi beyinde salgınan endorfin hormonların vücut ağıralarını bastırmada, anxiety azalmasında ve daha kolay uykuya dalmayı sağlıyorlar.

Sevişme, kanın vücudtaki dolaşımını yükseltiyor, bunun da kalb sağlına ve derinin sağlıklı görünmesine katkıda bulunuyor. Sevişmenin diğer faydaları arasında, vücudun yapılanması için önemli olan 'büyüme hormonların' faal olmasında ve vücud derisinin daha elastik olmasını sağlayarak derideki buruşukluğu azaltıyor. Vücudtaki fazla yağının yakılmasında, bağışıklık sistemin güçlenmesine, stresin azaltılması ve uyku kalitesinin artması da diğer faydaları arasındadır.


Dementia ile olan mücadeleye katkısı


İleri yaşlarda aşk-sevişme faaliyetini aktif tutmakla dementia'nın gelişmesini önlemede de büyük bir faktör olabileceğini sağlık bilim adamları tarafından öne sürülmüştür. Bunun sebebi, 50 ve daha üstünde yaş grubunda olup aşk-sevişme faaliyetlerini aktif tutanların beyindeki algılama, muhakeme ve hatırlama bölümünün, yani cognitive kapasitesinin daha iyi çalıştığı tespit edilmiştir. Ayrıca sevişme esnasında beyinde birçok faydalı hormonlar salgılanıyor. dopamine hormunu akıl-zihin sağlında önemli bir rol oynadığı gibi, bu hormon kişinin hoş, keyifli ve tatmin olmasını ve hissetmesini sağladığı gibi, beynin hafıza ve öğrenme sistemlerin de daha iyi ve verimli çalışmasını sağlıyor. Alzheimer's Society'nin bir yayınına göre, eşlerin ileri yaşlarda da fiziksel, seksüel ve zihinsel aktif olmaları, yani beynin cognitive faaliyetinin (algılama, hatırlama, muhakeme) aktif olmaya devam etmesinin çok çok önemli oduğuna değinmişlerdir.

Eşlerde aktif bir Love-Life için yaş sınırı yoktur?


Yaşantı boyunca vücudun fiziksel ve seksüel aktifliğini muhfaza etmesi sağlıklı, dengeli ve sıhhatli bir yaşam için çok önemlidir. Seksüel aktiflik sadece genç yaş grubunda görünen bir faaliyetin olduğu gözüyle bakılması da çok yanlış bir tutumdur. Emeklilik dönemine girildi diye, kişinin sevişme faaliyetinin ve kaabiliyetinin durduğunu düşünmek veya bağlantısını yapmak (bilhassa bizim toplumda çok yaygın olan bir davranış!) ne tıbbi ve nede psikolojik açıdan da doğru değildir. OZET: Eşler arasında 'love-life' ın yaş sınır yoktur!.....


Yardım


Evlilik sorunları stres, endişe, uykusuzluk, panik atak, depresyon, korku, partner sorunları, adolesan çocuklar, yakınını kaybetme acısı, ölmek korkusu, daha sağlıklı bir lifestyle dengesi, mutlu olmak, öz güvensizlik, kıskançlık, fobi, kilo vermek, sigara, alkol, uysturucu bağımlılığı, kumar, cinsel sorunlar ve problemlerine ( NLP-CBT, Psychotherapy ve Hypnotherpy yöntemleriyle) yardıma ihtiyacı olanlar için telefon iletişim numarası M: 07871 490 669 veya 0208 886 1119. Yeni 2017 yılın tüm eşlere bol sevgi ve zengin bir 'love-life' getirmesini dilerim!.....


 

Uzman Pratisyen ŞEVKET GÜL, January 2017, London