Kadınlarımız sevişmede yetersiz!

(Males Sexual Complaints)

 

 

Seksüel problemlerine yardım için müracaat eden Türk-Kürt-Alevi toplumu erkeklerin çoğunun paylaştığı ortak bir değerlendirmeye göre;  kadın eşlerin sevişmede (yani yatakta) çok pasif kaldıklarını, bu alanda kadınlarımızda ciddi bir eğitim eksikliğin olduğu görüşünü paylaşmışlardır. Sevişme (intercourse) zamanı geldiği zaman, sevişmeye katılımın genelde tek yönlü , yani ilk hareketi başlatan, sevişme dansını tek başına yürütenin hep erkek olduğu ve kadının da, ideal bir sevişmenin gerçekleşmesi için, 50/50 gibi bir katılım ve iştirak faaliyetinden soğuk,  uzak olduklarını ve erkeği stimule etmeyi, heyecanlandırmayı, oynamayı ve zevkin devamını sağlamaya bilmediklerini bana terapiye gelen erkekler tarafından tekrar tekrar vurgulanmıştır. Kadın eşlerinin,  erkeklerden gelen bu şikayetlerine cevap olarak yatakta sevişme alanında kocaları ile olan deneyimleri ve görüşlerini aşağıdaki email adresi üzerinden gönderebilirlerse her iki tarafın perspektifinden bu önemli konuyu tarafsız bir şekilde değerlendimiş oluruz.


Bu haftaki yazımızda kadınlarımızdaki 'yatakta yetersizlik' sebeplerin bazı kaynaklarına ve seksüel problemlerin kökünde biolojik nedenler olabileceği gibi, eğitim eksikliği, psikolojik, sosyolojik vb başka sebeplerin erkeklerimizi de nasıl etkiliyebileceğine bilimsel bir açıdan kısaca değineceğiz.


KADINLARDA  SEKSÜEL SORUNLAR


1. Fiziksel-organsal tepkisizlik  2. Orgazm zorluğu  3. Biolojik problemler  4. Vajina kanalından kaynaklanan kasılmalar  5. Geçmişten (çocukluktan) gelen negatif deneyimler  5. Özgüven eksikliği  6. Kendi vücudunu beğenmemek  7. Seksüel ihtiyacının partner tarafından anlaşılmaması  8. Eşler arşında iletişim bozukluğu  9. Menapoz  10, Bedensel hastalık  11. Depresyon 12. Seksüel veya cinsel ilişkiler konularda eğitim eksikliği. 13. Dini tabular, inanç ve değerler sistemi 14. Erkeğin vücudunu iyi tanımaması ve erkeğin seksüel, bilojik ve psikolojik ihtiyacını iyi anlaşılmaması 15. Vaginitis (enfeksiyon) 16. Vajina kanalının kuru olması 17. Vaginişmuş (seksüel ilişkiden korkmak) 18. Hamilelik korkusu vb.


ERKEKLERDE SEKSÜEL SORUNLAR


1. Sertleşme zorlukları 2. Erken boşalma 3. Seks arzusunun azalması 4. Özgüven eksikliği (self-esteem) 5. Eşler arasında iletişimin bozulması 6. Gizli ilişkide bulunmak 7. Eşlerin birbirlerini tatmin edememesi  8. Prostat ameliyatından sonra kaynaklanan 'impotence' durumu. 9. Geçmişten (çocukluktan) gelen negatif seksüel deneyimler 10. Dini tabular ve inanç sistemi 11. Seksüel-cinsel ilişki konularda eğitim eksikliği vb. Erkeklerin fiziksel-biolojik kökenli sebepleri arasında da: Hormanların dengesiz çalışması, şeker hastalığı, prostat tedavisi, alkol, uyuşturucu ve bazı ilaçların yan tesiri olarak sıralanabilir. Tüm bu sorunlar erkeklerde sertleşme ve erksiyonu muhafaza süresini etkiliyor. Ayrıca omurga ve sinir uçlarının zedelenmesi ve deprsyonun tedavisi için alınan ilaçlar (antidepressants) da  nedenler arasına koyulabilir.


PSİKOLOJİK  TEDAVİ


Psikolojik kökenli seksüel takıntaların çoğun psikolojik-bilim metod ve yöntemlerle başarılı tedavileri yapılmaktadır. Psikolojoik müdahaleler yöntemleri arasında en başarılı sonuç getiren terapiler;  NLP Cognitive Psychotherapy, CBT ve Hypnotherapy yer almaktadır. Bazen eşlerin veya partnerlerin terapiye beraber iştirak etmeleri gerekli olabilir. Geçmişten taşınan travmalar ve negatif deneyimlerin kökü ve sebebi tesbit edilip, ve problemlerin terapisi yapıldıktan sonra, seksüel takıntılara kalıcı çözümler getiriliyor.


NOT: Seksüel problemlerin yenilmesinde yardımcı oduğum, veya şu anda problemleri olan kadın veya erkeklerin deneyimlerini, görüşlerini ve sıkıntılarını  benimle direk temasa geçip emailden de paylaşabilirler. Email: gulshev@aol.com


Uzman Pratisyen ŞEVKET GÜL, Dec 2013, London