KIZGINLIK KALP HASTALIKLARINI TETİKLİYOR

(Anger Can Cause Heart Disease)

 

Kızgınlık, nefret, öfke, kin beslemek veya sinirlenmek gibi davranışlar kalp ve damar hastalıklarını tetikliyor.
Uzman araştırmacılara göre, uzun bir süreç içinde yüksek stres, endişe ve kaygı içinde yaşamak, kalp krizi riskini 10 kat kadar artırabileceği gösterilmiştir.
Kızgınlık davranış anında el ve vücud kaslarında kasılma göründüğü gibi, kişinin 'patlama noktasına' geldiği hissi yaşanıyor. Bu da, atar damarlar ve kalp üzerinde büyük negatif etkiler getiriyor. Aynı şekilde şiddetli aile içi tartışmaları, yoğun bir yol trafikten doğan sinirlilik veya bir iş ortamında yaşanan münakaşalardan etkilenen kişilerde tansiyonun yükselmesine sebep oluyor. Çabuk parlamak özelliğini taşıyan kişiler de, kalp ve felç hastalıkları geliştirme potansiyelini taşımaktadırlar. Sydney University, Avustralia, uzman araştırmacıların yaptıkları uzun çalışmaların sonucuna göre, vücud yüksek stres ve şiddetli negatif duygular altında kaldığı zaman tipik aşağıdaki zincirleme reaksiyon aşamalarından geçtiği görülmüştür;

1. Kalp artışında yükselme, 2. Tansiyonda artış, 3. Atar damarlarda kasılma, 4. Kanın pıhtılaşması. Bütün bu aşamalar ve göstergeler, tipik bir kalp krizinden önce görülen belirtiler ve özellikleridir. Kızgınlık, nefret ve kin beslemek gibi düşünceler ve davranışlar gündeme geldiği zaman, vücudun iç uyarı yani alarm makanızması ve biokimyasal sistemlerin devreye girmesini tetitikliyor. Kızgın olmak ve kin beslemek gibi davranışların sergilenmesiyle vücudun ürettiği bu kimyasal reaksiyonlar sonucunda, vücud atar damarların tahrip ve zarar görmesine sebep olduğu saptanmıştır (University of Maryland, USA araştırmacalarına göre).


VÜCUT İÇİN ZARARLI DÜŞÜNCE ve DAVRANIŞLARI ÖNLEMEK


Kızgınlık ve kin beslemeyi önlemek ve tedbirler almak için atılacak ilk adım, yaşantımızdaki duygusal stres seviyesini azaltacak olan ön tedbirleri almaya çalışmaktır. Akıl-zihin sağlığı uzmanlara göre, vücud sağlığına zararlı bu negatif düşünceleri yenmek için alınacak en geçerli ve pozitif tutumlar arasında; a) Kızgınlık ve kin düşüncelerini mantıken analize etmek, b) tetiklerinin nereden kaynaklandığını anlamak, ve c) bu negatif ve zararlı düşüncelere karşı, ciddi bir iç direnç ve kararlılık sergilemek, vücud sağlığına zararlı bu tip düşüncelerin 'gücünün' azaltılmasında alınması gerekli en önemli yanaşımlardır. Kişi, kızgın olmak veya kin beslemek gibi duygusal stresi altında olduğu zaman, alınabilecek diğer bir önlem de, kızgınlığa sebep olan duruma başka bir 'perspektif' veya 'açıdan' bakabilmede büyük bir fayda vardır.
ÖZET: Bir terapist olarak, benim şahsi görüşüm, eğer kızgınlık ve kin besleme duyguların gelmesini önlemek istiyorsak, alınabilecek en geçerli önlem 'sabırlı olmak ve tahammül etmek' kapasitemizi uzman bir terapist veya deneyimli bir yaşam koçu (life coach) aracıyla geliştirmeyi ve çoğaltmayı öğrenmektir.


Yardım


Stres, endişe, korku, sinirlilik, panik atak, depresyon, kilo vermek, evlilik sorunları, kumar ve uysturucu bağımlılığı, adelosan çocuklar, cinsel sorunlar ve lifestyle dengesi problemlerine (NLP-CBT, Psychotherapy ve Hypnotherpy yöntemleriyle) yardıma ihtiyacı olanlar için telefon iletişim numarası M: 07871 490 669 veya 0208 886 1119.


 

Uzman Pratisyen ŞEVKET GÜL, December 2016, London