Pasiflik ömrü 5 yıl kısaltıyor    

(Being inactive shortens life)

 

 

Bilim adamların son raporuna göre, devamlı 20 dakikalık günlük yürümekle, ülke çapında 37.000 kişinin kanser, felç ve kalp hastalıkalrından erken ölmeleri önlenebileceği belirtilmiştir. Gerçek tabloya bakıldığı zaman, sadece halkın üçte biri günde ancak 30 dakika yürümeye vakti ayırabiliyor. Ankete katılanların da ancak yarısının, haftada 2 saatin altında kaliteli yürüyüş yapıyorlar. Hükümetin tavsiyesi,  haftada minimum 150 dakika, yani günde en az 21/2 saat yürüyüş eksersizin mühhakak yapılmasıdır.

Ramblers Walking Charity (RWC) organizasyonuna göre, İngilterede sadece halkın 20 de biri, sağlığa faydalı yürüyüş eksersizi yapmaktadır. Macmillan Cancer Research organizasyonun da araştırmasına göre, pasif bir yaşam sitili (lifestyle) sürdürmekle halkın hastalıklara daha hızlı yakalanmasını tetiklemektedir. 'Walking Works' başlıklı bir raporlarında; eğer hükümetin belirttiği standartlarda halk fiziksel olarak daha aktif olsaydı, sadece İngilterede, 37,000 kişinin vaktinden evvel ölmesi önlenmiş olurdu. Ayrıca, 300,000 kişinin şeker hastalaiğina (dibetes) ve 12, 000 kişinin de kalp hatsalıkalarına yakalnması önlenmiş olurdu.


Pasiflik, 3-5 sene ömürü kısaltıyor


Raporun diğer önemli uyarısı da, eğer yürümek gibi basit ve herkesin yapmaya vakit bulabileceği  günlük eksesriz yapmaya vakit ayrılmazsa kişilerin ömürlerinden 3-5 yıl kaybolacağı, ve kişilerin kanser, kalp hastalıkalri ve felç geçirme riskinin % 30-50 artmış olmasıdır. Aynı rapora göre, UK'da halkın %18 nin, fiziksel ekşersiz eksikliği sebebinden erken ölümle buluşuyorlar. Fiziksel pasifliğin de,  işe gitmemek, ve hastalıkların tedavisi için ülke ekonomisine £10 milyardan fazla masraf getirmektedir.

İngilterede, erkek nüfusun sadece %6 sı, ve kadın nüfusun da ancak %4 u haftada  21/2 saat ekseriz yapmaktadır!

Walking for Health and Intelligent Health (WHIH) organizayonuna göre, İngilterede, eksersiz eksikliğinden hasta olma, ve vaktinden 3-5 yıl önce ölmenin, obezite (obisity) hastalıkar sebebiyle ölenlerden daha fazla olduğu, yaptıkları çalışmalarda göze batmıştır..

WHIH sağlık organizasyonun diğer önemli bir sağlık uyarısına göre; " You can be fat and fit, but you can't be healthy ıf you are inactıve and thin".  Tercümesi: 'Şişman ve fit olabilirsin, ama ince de olsan, düzenli bir eksersiz rejimin yoksa sağlıklı olamazsın'.

USA da halk fazla yemek yiyior, ve vakitlerini arabalarında fazla oturmakla geçirmelerine rağmen, fizksel aktif olmayı ihmal etmiyorlar, çünkü eksersiz yapmanın önemi toplumca idrak edilmiş ve günlük hayatın önemli faaliyetler rotasına ilave edilmiştir.


Kaliteli ve 8 saat uykunun önemi


Yale ve Harvard üniverstelerin (USA) yaptıkları uzun bilimsel araştırmalarda; kalitesiz uyku daha çabuk hastalanmaya, vücut direncin ve bağışıklık sistemin zayıflamasına,ve daha hızlı hastalık geliştirmeye sebep olduğu tesbit edilmiştir. Düşük ve kalitesiz uykunun, konsantre eksikliği ve hafıza bozukluğuna yol açtığı da yapılan bu araştırmalarla  ispatlamıştır. Uzun bir süre devam eden 'düzensiz ve kalitesiz' bir uykunun. insan beyinin biolojik olarak 5 yıl yaşlanmasına sebep oluyor.


Son söz: Düzenli ve günlük bir eksersiz rejimi alışkanlığına ilavetten, 'kaliteli uykuyu' ihmal etmemek de, normal sağlığımızı muhafaza etmek için çok çok önemlidir. 'Sağlıklı bir uyku hem kaliteyi, hem de 7-8 saatlik miktarı içeren bir uykudur' diyebiliriz.


Dengeli ve sağlıklı bir yaşam tasarımına (lifestyle balance) ve desteğe ihtiyaçlatı olanlar için iletişim adresimiz: Email: gulshev@aol.com,. veya  www.mindbodyresources.com


Uzman Pratisyen ŞEVKET GÜL, Apr 2014, London