SAĞLIKLI BIR KALP İÇİN SEKİZ SAAT UYKU NEDEN ÇOK ÖNEMLİDİR

(Importance of Good 8 Hours Sleep)

 

Bir önceki yazılarımızda düzenli, kesintisiz ve zamanında alınan bir uykunun beyin için nasıl bir 'detox' görevini yaptığına değinmiştik.

Bu sayıdaki yazımızda, sekiz saatlik bir uykunun bilhassa kalbin sağlıklı kalmasındaki önemine son bilimsel araştırmaların ışığı altında bir göz atacağız.

Kalp uzmanlarına göre, sekiz saatten az ve dokuz saatten fazla uykunun kalbin sağlığı üzerinde önemli bir negatif etkisi var olduğnu göstermişlerdir. Her iki durumun da, obesity, tıp 2 diabetes, yüksek tansiyon, yüksek cholestrol ve atar damarların tıkanması riskini artırdığını uzmanlar tarafından vurgulanmıştır.

American Heart Foundation'a göre, yukarıda bahsedilen özellikler kişinin bir kalp krizi veya felç olma ihtimalini artırdığını yapılan uzun ve detaylı araştırmalar sonucunda anlaşılmıştır. Eldeki delillere göre uyku, vücudun metabolik ve hormonsal sistemelerin dengesinin sağlanması üzerinde direk bir tesiri vardır. Yani vücud cholestoral, insülin, tansiyon (kan basıncı) ve inflamation seviyesinin düzenli olmasını sağlıyor.


Obeziteyi Tetikliyor


Uyku dengesi bozuk olanların, uykuları düzenli olanlarla karşılaştırma yapıldığı zaman, düzensiz uykuları olanların daha fazla yedikleri ve sağlığı düşük beslenme alışkınlıklarına (fast food) sahip oldukları tesbit edilmiştir. Fazla uyuyanaların da gün süreci içinde daha az hareket etme fırsatını azaltıkları görülmüştür. New York Columbia Üniversitesi bilimsel araştırmacılar da ortak görüşündeler. Yani "kalb hastalıklarını (cardiovascular health) önlemede, ekzersizin, dengeli bir beslenme ve diyetin olması önemli olduğu kadar, muntazam, düzenli, kaliteli ve yeterli bir uyku alışkanlığını geliştirmek de aynı derecede önemlidir" demektedirler.


Erkeklerin verimliliğini-fertilityi etkiliyor


American Society for Reprodactive Medicine raporuna göre, bozuk ve eksik uyku erkelerde sperm'in gelişmesinde rolü olan testosterone hormonun çalışma dengesini etkilediğini uzmanlar tarafından gözlenmiştir. Yeteri ve kaliteli uyku alamamak, bir erkeğin çocuk üretme potansiyelinin (fertility) %43 azaltığı gibi, 9 saatten fazla uyuyan erkeklerde verimliliği yani çocuk yapabilme şansını da %42 oranında azaltığını uzmanlar tarafından bulunmuştur.

Bağımlılık yapan uyku Ilaçlarına dikkat


Uyku için alınan ilaçların bağımlılık yaptığını ve zararlı yan tesirlerin de olabileceğine gözden çıkarmamak lazımdır. Bozuk uykunun en büyük kaynağı stres olduğu bilinen bir gerçektir. Uykusuzluğun sebebini anlamak için ilk önce yaşam dengemizin (lifestyle) bir terapistin eşliğinde detaylı bir şekilde gözden geçirilmesinde büyük bir faydası vardır. Uygulanması kolay zihin-vücut rahatlatma tekniklerini öğrenmemizde de büyük bir yarar vardır. Örneğin; Zen Breathing, Diaphragmatic Breathing ve Self Hypnosis (bireysel hipnoz) öğrenilmesi ve uygulanması çok kolay ve uyku problemlerine iyi gelen yöntemlerdir.

Yardım


NLP-CBT, Psychotherapy ve Hypnotherpy yöntemleriyle uykusuzluk, stres, endişe, korku, panik atak, depresyon, kilo vermek, evlilik sorunları, kumar ve uyşturucu bağımlılığı, adelosan çocuklar, cinsel sorunlar ve lifestyle dengesi problemlerine yardıma ihtiyacı olanlar için telefon iletişim numarası M: 07871 490 669 veya 0208 886 1119.


 

Uzman Pratisyen ŞEVKET GÜL, November 2016, London