SENTETIK ESRAR ILE ANINDA PSIKOSIS!

(Spice and Skunk Cannabis Speeds Up The Psychosis)

 

 

Önde gelen sağlık uzmanların son raporuna göre (Medical Journal,The Lancet Psychiatry) piyasada satılan sentetik esrar (cannabis) içenin, tek bir defa kullanımla bile psikosis geliştirebileceği tespit edilmiştir. 'Spice' adı ile de bilinen bu suni esrar bilhassa hapishane ve üniversite öğrenci nüfusunda kullanımı gittikçe artmaktadır. Bitkisel esrar (hash hash) içen birisinin psikosis geliştirmesi normalde daha uzun bir kullanım süreci sonunda oluşur. Eskiden piyasada satılan normal bitkisel esrarın %90 şimdi, etkisi daha yüksek bir güçte olan, Skunk adı ile bilinen ve tohumsuz yetiştirilen esrar bitkisinin eline geçmiştir. Mahkümların cezaevlerinde kullandıkları sentetik esrar Spice veya Skunk, mahkümların akıl dengelerini ve sağlıklarını daha hızlı bir şekilde bozmaktadır. Bir BBC Panorama programında yansıyan görüntülerde cezaevindeki suni esrar Spice dumanların, emniyet görevlilerini (guards) sadece teneffüs etmekle bile onları hasta ettiğini ve bayıldıkları görülmüştür. İnternet üzerinden ve üniverste şehirlerinde bu süper güçteki Spice esrarın gittikçe daha kolay elde edilebilmesi devlet ve toplum sağlık uzmanlarını büyük bir endişeye düşürmüştür. Devletin aldığı ön tedbirler arasında, önceden "legal high" yani müsadeli kategorisinde olan Spice esrarın "tam yasak uyuşturucu" kategorisi arasına alınmasıdır.

Spice ve Skunk nasıl elde ediliyorlar?


Spice: Bir sentetik cannabinoid dir. Yani esrarın yapısında doğal olarak bulunan psikoaktif THC (tetrahydrocannabinol) kimyasal maddesinin suni-sentetik bir şekilde üretlimesidir. Sentetik üretilen ve uyuşturucu özelliği olan bu kimyasal madde, normal esrar bitkisi üzerine püskürtülerek Spice elde edilmektedir.
Skunk: Normal esrar bitkisinin büyümesi sırasında, üzerinde gelişmeye başlıyan tohumları alınarak bitkinin tohum vermesi önlenir. Bitkinin gücü tohuma gitmesi önlenerek, kimyasal etkisi daha güçlü olan bir esrar yani Skunk elde edilmiş olunur. Şu anda İngiltere piyasasında satılan esrarın %90 temsil eden Skunk, 1970 lerde hippie'lerin kullandığı esrardan (hash hash) dört kat daha güçlüdür! Uzmanaların yaptıkları araştırmalara göre, o eski doğal esrar bitkisi piyasada yok denilecek bir seviyeye gelmiştir.

Epidemik bir artış


Cannabis etkisinden yani bağımlılıktan kurtulmak için, yardım istiyenlerin sayısında son 10 sene içinde %50 seviyesini geçmiştir. Bunun ana sebebi, yapısındaki zararlı THC kimyasal madde oranı çok yüksek seviyelerde olan Skunk esrarın tüketimin piyasayı tamamen sarmış olmasıdır.

Özet:
Bir bağımlılık pratisyeni olarak benim gençlerimize ve erginlerimize şahsi tavsiyem; yapısı ve çalışma dengesi çok hassas olan insan beyinini zararlı doğal veya suni-sentetik uyuşturucu maddeleriyle kirletmeyin ve zehirlemeyin. Aksi taktirde beyin dediğimiz ve bize hizmet veren bu çok hassas ve nazik olan organımızın normal ve doğal çalışmasına en büyük bir çelmeyi kendimiz takmış oluruz. Daha kıyak ve daha hoş hissetmemizi sağlıyan hormonları (Dopamine ve Endorfin) lifesytle'ımızı değiştirerek, doğal yollarla nasıl elde edilebileceğini ve vücudumuzda daha fazla nasıl üretilebileciğini öğrenmek, her akıllı bir insanın peşinde koşması-bir arayış içinden olması ve daha kaliteli ve daha sağlıklı bir yaşam elde etme hedefleri arasında olmalıdır.

Yardım
Esrar-cannabis, kumar, bahis, alkol, sigara, ve bu gibi bağımlılık verici her türlü uyuşturucu ve hastalıklardan kurtulmak, panik atak, korku, depresyon, paranoia, adolesan çocukların davranışı, evlilik problemleri, lifestyle tasarımı için yardım almak istiyenler (NLP-CBT, Psychotherapy ve Hypnotherapy tedavi metodlarıyla), M: 07871 490 669 veya Tel: 0208 886 1119 telefon numaralarından direk temasa geçebilirler.


 

Uzman Pratisyen ŞEVKET GÜL, Mart 2017, London