Sınırısız TV'nin çocuklara getirdiği psikolojik zararlar

(Watching 24-7 TV damages children's psychology)

 

 

Geçen haftaki yazımızda, erken yaslarda  çocuklarımıza iPad almakla onlara verdiğimiz zararlara değindik. Bu hafta da, sınırsız TV seyretmekle çocuklarımızı ilerde bekliyen psikolojik sağlık sorunlarına tekrardan değineceğiz.


Amerika çocuk sağlığı doktorların yayınladığı bir rapora göre (USA Medical Journal, Paediatrics),

yapılan uzun bir bilimsel araştırma sonucunda, çocuklarımıza fazla TV izlemelerine müsade etmekle, çocukların erginlik çağında antisosyal ve kriminal davranışlı bir kişilik geliştirmelerin rizikosunu artırmış oluyoruz. Araştırmacılar, çocukların ufak yaştan sınırsız TV izlemeleri ile, erginlik çağı döneminde 'suç işlemeye' yatkınlık arasında çok kuvvetli bir bağlantının olabileceğini vurgulamışlardır.


Yeni Zelanda bilim adamları, 1972-73 yıllarında doğan 1000 çocuğun, beş ile onbeş yaşları sürecinde, her 2 senede bir, ne kadar TV seyretiklerinin takibini yapmışlar.  Fazla ve sınırsız TV seyreden çocuklarda ilerde kriminal suç işlemek ve antisosyal davranışlar eğimliliğin daha fazla geliştiği saptanmıştır.


Kanada Otağo Üniversitesi bilim adamların da, aynı konuda ı araştırmalarda benzeri sonuçlar göze batmaktadır. Yani, yermi yaşlarında ki gençlerin bir kriminal suç işlemeleri rizikosunun , ufak yaşlarda normal bir haftada izlenen her extra bir saatla da artığını tespit etmişlerdir.


Antisosyal davranışlar toplumuzun gençleri arasında büyük bir sorundur. Fazla TV izlemek gençlerdeki bütün istenmiyen davranışların kaynağı olduğu da denilmiyor. Fakat, ufak yaşta sınırsız TV izleme alışkanlığın ilerde antisosyal davranışlara bir eğimlilik kazandıracağı, dünyanın ileri gelen 'sağlıklı çocuk geliştirme ve büyütme' uzmanlar ve arştırmacılar tarafından kesin olduğu tekrar vurgulanmıştır.


Pasif bir nesil yetiştiriyoruz


Sınırsız TV seyretmekle 'pasif bir nesilin' dogmas na yol açiyoruz. Bu da, saglıksız, eksersizden kaçan yani, obezite bir nesilin yetismesine sebep veriyor.

 Çocukların bilhassa 4 -16 yaşları döneminde kontrolsüz ve sınırsız TV izlemesi sonucunda, agresiflik, negatif huylu, hiper aktiflik, konsantre bozukluğu, isyancılık, vurdum duymazlık, yanlış rol model edinme ve  bireysel disiplin eksikliği vb psikolojik takıntıları da bereberinde getirebileceği dikatleri çekmektedir.


Veliler ne ekerse onu biçerler


Peki, çocukların dengeli özkişilik geliştirmelerinde büyük negatif tesiri olan, sınırsız TV izleme, iPad, facebook, zararlı ve şiddet odaklı video oyunlar,  interneti yanlış amaçla kullanma bağımlılık ve alışkanlığın önüne geçmek için anne ve babaların alabilecekleri önlemler varmı?

0-16 yaş dönemleri arasında anne ve babanın ortakça çocuklarına karşılıksız temin etmeleri gereken yetiştirme koşulların listesinde en önemlileri arasında;  1. İlgi, 2, Sevgi, 3. Mutluluk, 4. Destek, 5. Mükafatlandırma 6. Eğitim, 7. Zaman, 8. Dinlemek, 9. Bakım, 10. Düzenli bir rota, 11. Dengeli bir disiplin, 12. Rol model, 13. Saygı, 14. Sanat.  15. Yaratıcı ve Doğa sevgisi 16. Spor, 17. Müzik, 18. Öğrenme aşkı 19. Övmek.....


 Eğer anne ve babalar, çocuklarını yetiştiriken,  yukardaki listede belirlenen şartlar, destek, kaynaklar  ve opsiyonlar zamanında çocuklara verilmiş olsaydı, çocuklarımızın karakterini ve ruhlarını bozan fazla ve sınırsız TV izleme, facebook, video oyunları vb takılmaya ihtiyaçların, isteklerin ve motivasyonlarin da ortadan kalkacağı"  ortak bir görüştür.


Son Söz: Kesinlikle,  çocuklarımızın yatak odasına TV koyulmamalıdır!


Bu konuda-çocuklarda dengeli yaşam-yardıma ihtiyaç olan anne ve babaların için iletişim adresimiz: Email: gulshev@aol.comUzman Pratisyen ŞEVKET GÜL, Mar 2014, London