DEPRESYON: Anlamak - Yenmek - Önlemek...

 

 

Bu haftaki yazımızda, günümüzde hemen hemen herkesde görülen ancak bazı durumlarda ilerleyerek kişileri intihara kadar sürükliyebilen depresyon hastalığına değineceğiz.

 

Stres ile başlayan, bir süre sonra endişe, korku ve panik atak olarak kendini gösteren sonra da depresyona dönüşen kısır döngüden çıkmak için hemen adım atılması ve tedaviye istekli olunması gerekli olduğunun altını çizmek lazım. Depresyonun tetikliyicisi olan stresi 'bilinç veya şuuraltı kökenli, pozitif veya negatif olaylar karşısında sergilenen; akut, dar odaklı, sürekli ve yüksek konsantreli dikkatin ve gerginliğin getirdiği birdurum olarak tarif edilebilir.' Duygusal stresin endişe ve korkuya neden olarak beraberinde panik atağı getirdiğini ve bu negatif duyguların (emotions) tedavi edilmemesi halinde de depresyonun kaçınılmaz bir süreç olduğu tespit edilmiştir.

 

 

DEPRESYONUN BELİRTİLERİ

 

Depresyonu, kesin tedavisi olan ve çok yaygın bir aklı-vücut hastalığı şeklinde tanımlayabiliriz. İngilterede her yıl iki milyon civarında depresyon vakası görüldüğünü hatırlatmak gerekir. Depresyonun belirtileri şöyle sıralanabilir:

 

1. İçine Kapanma, 2. İsteksizlik, 3. İlgisizlik, 4.Duygusal Boşluk, 5.Endişe, 6.Karamsarlık, 7. Ümitsizlik, 8.Çaresizlik duyguları, 9.Konsantre bozukluğu, 10.Güvensizlik, 11.Uykusuzluk, 12. Devamlı, sabahın erken saatlerinde uyanmak, 13. Zihin-vücut yorgunluğu, 14. İştahsızlık, 15. Kilo artması/azalması, 16.Baş ağrıları, 17. Sexuel arzuların kaybolması, 18. Çevreye zarar verme korkuları, 19. Evden dışarıya çıkma korkuları, 20. İntihar düşünceleri... vb

 

 

DEPRESYONUN NEDENLERİ

 

Depresyonun nedeni, beyinde meydana gelen kimyasal ve hormonsal dengesizliktendir. Beyin hücreleri arasındaki iletişimi sağlıyan neurotransmitters (dopamine, serotonin ve adrenalin) moleküllerindeki azalma ve dengesizlikten doğar. Hafif, orta, ya da kronik şekilde görülebilen depresyon, bazı durumlarda hemen müdahalesi yapılmazsa kişileri intihara kadar sürükleyen bir boyuta da ulaşabilir. Tedavisi mümkün olan bu rahatsızlıkla mücadele etmek için kerkesin bilinçli olarak tedaviyi kabullenmesi ve geciktirmeden yardım alınması için adım atılması gereklidir.

 

 

KİŞİNİN ALABİLECEĞİ TEDBİRLER

 

Lifestyle'ın bir gözden geçirilmesi, mücadeleyi ve yardımı benimsemek, konuşmak, paylaşmak, istirahat, kendine daha iyi bakmak, toplumsal kontakt gruplarla temas sağlamak, diyet, düzenli uyku, DBT- dayaframatik derin nefes teknikleri ile günlük stres birikimini önlemek, ibadet, meditasyon, yoga, depresyon hakkında bilgilenmek, eğitim almak, seminerlere katılmak, bireysel-hipnoz teknikleri vb.

 

 

TEDAVİ ŞEKİLLERİ

 

Psikolojik müdahale terapileri (NLP-CBT), ilaç-terapi kombinasyon tedavileri, eğitim vb en etkin müdahale yöntemleri arasındadır.

 

Not: Depresyon geçiren kişilerin ilk önce kendi GP'lerini görmeleri tavsiye edilir.

 

 

ŞEVKET GÜL, Uzman Pratisyen Psikoterapist. London, Jan 2013