EREKSİYON ZORLUĞUN PSİKOLOJİK SEBEPLERĺ

 

Ereksiyon zorluğu, erkek nüfusunun % 15-20 sini etkiliyen bir seksuel problemdir. Kişide mutluluğun zedelenmesine, manevi ve sembolik değerlerin negatif olarak etkilenmesine sebep vercek bir sağlık sorunudur.

 

 

Ana psikolojik sebepler

 

1. Stres 2. Yorgunluk 3. Ankzieti (endişe, kaygı, üzüntü, utangaç bir kişilik}. 4. Suçlu hissetmek 5. Partner veya eş iletişim problemleri 5. Karşılıklı sevginin azalması 6. Depresyon 7. Bedensel kompleks 8. Öz-güvensizlik (low self-esteem) 9. Seksüel ilişkiye karşı ilginin azalması 10. Aşk (romance) ateşinin eksilmesi 11. Çocukluktan gelen seksüel taciz –travma 12. Seksüel eğitim eksikliği 13. Alkol ve uyuşturucunun tesiri 14. Organ boyu kompleksi! 15. Vücut temizliğine önem verilmemesi 14. Başkasını sevmek 15. Eş-cinsellik duygularına-düşüncelerine sahip olmak vb.

 

Klasik bir örnek: Yukardaki herhangi bir sebepten dolayı, ereksiyon zorluğun ilk tecrübesi yaşandıktan sonra, ‘ya bu sertleşme problemim tekrarlanırsa?’ gibi negatif düşünceler, kişide ‘performans ankzieti’ yani bir panik yerleşmesinde ve ereksiyon zorluğun muhafaza edilmesinde büyük bir etkisi vardır. Başka yaygın bir örnek: Eşlerin birinde ‘acaba partnerimi yeteri tatmin edebiliyormuyum?’ gibi endişe verici düşüncelerin hakim olması. Psikolojik mudahale uzmanı pratisyenler, erksiyon problemine şu açıdan bakarlar; ‘Acaba, problemin çözümü, direk sıkıntıyı çeken erkekten mi gelecek, yoksa çözümün anahtarı partnerdemi yatıyor? Kalıcı bir tedavi için, her iki durumda da, partnerlerin beraber terapiye (NLP-CBT, Hipnotherapi vb) iştirak etmeleri gerklidir. Psikolojik sebeplerden dolayi erkeklerde ereksiyon problemi olabileceği gibi, başka faktörler de bu sıkıntıya sebep olabilir.

 

 

Fiziksel sebepler

 

1.Kan dolaşımı bozukluğu; erkeklik organına yeterli kanın dolaşmamasından. Örnek; kalp hastalıkları, yükesk tansiyon, şeker hastalığı,. 2. Sinir sistemi hastalıkları ; beyin, omurga veya sinirlerde sorunlardan. Örnek; kas hastalıkları, parkinson, omurganın zedelenmesi, tümor ve beyin kanaması-felç 3. Hormonsal: hormon salgı bezleri seviyelerindeki dengesizlikten. Örnek; erkek hormone (testosterone) az salgılanması, yüksek aktif tyroid veya düşük aktif tyroid, böbrek hormonlarında (cortisol) aşırı aktiflik 4. Anatomik-erkeklik organın fiziksel-yapısal etkenlerinden. Örnek; erkeklik organın iç doku hastalıkları ve üre kanalının genişlemesi. 5. Prostat ameliyatla gelen iktidarsızlık…

 

 

İlaçların geçici yan tesirleri

 

Tansiyon, kalp, şizofreni, depresyon , vücut-kas geliştirme, mide ülseri, epilepsi, saman nezlesi (hey fever), testosterone, kemoterapi vb tedaviler icin alınan ilaçlar. Ayrıca, hep gece postası çalışan kişide doğal bioritim saatinin ve uyku dengesinin bozulması da seksuel performasın etkilenmesinde röl alabilir. Alkol, esrar, kokain ve heroin gibi uyuşturucu bağımlılıkları da seksüel performansı negatif olarak etkiliyebilir.

 

 

Tedavisi var

 

Ereksiyon problemleri olan erkeklerin ilk danışma ve yardım durağı aile doktorları (GP) olmalıdır. Eğer ereksiyon sorunları fiziksel sebeplerden değilse, uzman bir pratisyenden gecikmeden psikolojik müdahale-tedavi icin yardım almalıdırlar (NLP-CBT, Hipnotherapy vb).

 

Egitim: Halk sağlık dernekleri, ITSEB, ATSEF, NHS vs kaynaklarından faydalanmak. “Psikolojik veya fiziksek kaynaklı, seksüel sorunlarımıza da pozitif bir çözüm var şimdi”

 

 

Psikolog-Pratisyen SEVKET GUL. 30 March, 2012, London