SİGARA TIBBİ HİPNOZTERAPİ İLE DAHA HIZLI BRAKILIYOR (Stop smoking faster with Hypnotherapy)

 

 

SİGARA TIBBİ HİPNOZTERAPİ İLE DAHA HIZLI BRAKILIYOR....

 

Sigara ve diğer bağımlılık yapan uyuşturucu maddeleri brakmak için en hızlı ve en etkin psikolojik müdahale yöntemleri arasında 'hypnoterapy' metodu yer almaktadır (BMA-British Medical Association). Yani, tibbi dilde 'clinical hypnosis' veya tibbi hipnoz. (Dikkat: Tıbbi hipnozu, egelence veya sahne hipnozuyla karıştırmayalım!). Tıbbi hipnozterapi yöntemiyle sigara içenlerin %70 nin, iki ile üç seansta sigarayı brakmaları normaldir. Geri kalan %30 da, Hipnozterapi, NLP ve CBT metodların kombinasiyonuyla birkaç ilave seansla sigara brakma hedefline ulaşır.

 

KANSER: SİGARA ZARARLARIN EN BAŞINDA

 

Hücreler dayanamayıp intihar ediyor!

 

Sigara içenlerin bağışıklık sistemleri (ımmüne system) devamlı sigara dumanındaki zehirlerin atak'ı altında kaldıkları için, zamanla hücrelerin direnci zayıflıyor. Vücud direnci ve bağışıklık zayıf duruma düştüğü için, hücrelerin kendilerini yenileme ve onarma fonksiyonları da baltalamış oluyor.

 

Sigara dumanındaki zehirli maddelerin bombardımına danayamayıp yenik düşen hücreler 'intihar etme' kararını alıyorlar!. Sigara içenlerde kansere yakalanma rizikosu 10 kat daha fazladır. Sigaralardaki 'carcınogenic maddeler' den dolayı aşağıdaki kanserlerin rizikosu çok çok yaygındır: 1. Ağız 2. Dil 3. Boğaz/gırtlak 4. Böbrek 5. Karaciğer 6. Prostat, 7. Sidik torbası 8. Ayalar 9. Rahim/yumurtalık 10. Mide 10. Bağırsak 11. Pankreas 12. Deri vb.

 

Sigara, sindirim sistemin normal ve daha verimli çalışmasını da engelliyor. Mide ülseri, büyük aptes sıkıntısı ve kanser, sigaradan kaynaklanan sindirim hastalıkların, en yaygın olanları içindedir.

 

Atar damarların daralmasında da sigara zehirinin büyük bir rolü vardır. Damarlar tıkanınca, sıkışan kalbin pompalama faliyeti de zorlanıyor. Bu da kişilerin tansiyonaların artmasına ve kalp hastaliklarin gelismesine sebep veriyor. Günde bir paket sigara içen bir kişinin kalbi 24 saat içinde fazladan 10,000 kere daha atmasına sebep olur! Sigara içenlerin vücudu daha erken yıpranır ve yaslanır. 50 yasındaki sigara içen bir kişinin vücudu, sigara içmiyen 70 yasındaki bir kişinin vücud sağlığına-yaşına eşittir diyebiliriz. Seksüel performans sigara içen erkeklerde yaşla daha hızlı geriler. Sperm sayısındaki azalma, ve kadınlarda yumurtanın zarar görmesi sigara ile çok bağlantılıdır. Daha sağlıklı çocuk dünyaya getirmede sigaranın negatif etkisini unutmamak lazım.

 

Not: Sigaranın içinde bulunan nicotindeki zehir (arsenic ve cyanide) bilinen en zehirli maddeler arasındadır. Sadece, bir sigaranın içinde bulunan nicotine zehirini labaratuvarda arıtma işlemiyle toplayıp, igineyle bir atın damarına injekte edersek, atı öldürecek kadar zehirlidir! Sigara dumanı sınır uçların zehirlenmesine ve zedelenmesine sebep olduğu gibi, kişilerin psikolojik davranışları (mood) üzerinde de büyük bir etkisi vardır. Çocuklar tutun dumanın etkilerine karşı çok daha hassastırlar.

 

DIŞ ve AĞIZ SAĞLIĞI

 

Diş hekimlerine göre; dişlerin çürümesinde, diş etlerin, damağın ve çene kemik sağlının bozulmasında, zehir içeren sigaranın dumanı en etkin bir faktördür.

 

CİLT SAĞLIĞINI ve GÜZELLİĞİ ETKİLİYOR

 

Sigara içen kadınların, deri sağlığı, cilt-yüz güzelliklerini ve görünümlerini daha hızlı kaybetikleri ve daha erken yaslandiklari bir gerçektir.

 

SİGARA DUMANINDAKİ DİĞER ZEHİRLER

 

Tütün dumanına bağımlılık, dünyada her yıl milyonlarca insanın ölümüne neden oluyor. Bu duman karışımı formaldehit, siyanür, amonyak, karbonmonoksit, naftalın, zift, tütün tarım-püskürtme ilaçları, kadmiyum (pil asidi) ve aseton (oje çıkarıcı) gibi 2000 nin üstünde kimyasal madde içerir. Arsenik, benzen, vinil klorur gibi en az 40 tanesi KANSEROJEN olan bu kimyasal karışımlar tutun dumanında çok daha fazla bulunur.

 

SİGARA-UYUŞTURUCU BAĞIMLILIK TEDAVİLERİ

 

Sigara, alkol ve diğer uyuşturucu bağımlılıkların psikolojik müdahaleleri arasında başarılı ve kalıcı sonuç getiren en etkin yöntemler içinde NLP, CBT ve Hypnotherapy bulunmaktadır. Kişinin psikolojik röntgeni, geçmişin sağlık tarihçesi, yaşam stili-dengesi, sigara, alkol ve uyuşturucu kullanma riziko faktörleri ve eğilimlilik tespit edildikten sonra kişiye uygun psikolojik müdahale planı yapılır. Hypnotherapy metodla, yani clinical hypnosisla (dikkat: sahne hipnozuyla değil!) sigarayı, 2 ile 3 seansla brakmak mümkündür.

Not: Sigara, alkol ve uyuşturucu sorunu olan kişilerin ilk sağlık danışmanlık durağı kendi GP'leri olmalıdır.

 

 

Uzman Pratisyen-Psikolog ŞEVKET GÜL, 31 October 2012, London