SOGUK BABALAR: PSİK. YARALANMIŞ ÇOCUKLAR-YETİŞKİNLER

 

0-16 yaş yılları arasındaki çocuklara bir anne ve babanın karşılıksız vermeleri gereken destek-ilgi kaynak alanlarını şöyle özetleyebiliriz: 1. Sevgi 2. Emniyet 3. İlgi 4. Destek 5. Oynamak 6. Özgüven 7. Mutluluk 9. Zaman 10. Mükafatlandırma 11. Düzenli bir rota 12. Bakım 13. Rol model 14. Dengeli bir disiplin 15.Eğitim 16. Sanat. 17. Spor 18. Saygı.

 

 

Baba'nın rolü çok kritik

 

Dünya çapında 36 ülkenin iştirak ettiği bir bilimsel çalışmanın raporuna göre; 21. asırda, çocukların sağlıklı psikolojik bir temel geliştirmelerinde 'baba' rolünün (annenin asırlardır bilinen geleneksel-steriotip-rolü yerine!) daha önemli olduğu ve ağırlık bastığı öne çıkmıştır. Soğuk ve ilgisiz bir baba, çocukların (kız veya erkek) psikolojik-ruh sağlığına ömür boyu ve, yetişkin yıllarda da taşınan bir zarar getirmektedir.

 

Babaları tarafından 'duygusal retedilmiş' çocuklar hayatları boyunca kaygılı, endişeli, özgüvensizlik, içi buruk, vurdumduymaz ve agresivlik gibi negatif duygu ve davranışlar sergilemeye devam ederler.

Sebebi: Özellikle 'baba' dan kaynaklanan İlgisizlik ve soğukluktur! Yani, çocukların dünyasında ve gözlerinde daha güçlü, daha sayılır bir rol modeli ve figüran olarak değerlendirilen bir veliden-baba'dan geldiği içindir.

 

Duygusal zararların faturası büyük!

 

Çocukluk döneminde baba tarafından 'duygusal retedilmiş' olmanın faturası; ilerde eksik ve zedelenmiş bir özkisilik yapısının (personality) gelişmesidir.

Sevilmediklerini ve onlara ilgi gösterilmediklerini hissederek büyüyen çocuklar, yetişkin döneminde daha kaygılı, endişeli olup, devamlı bir arayış içindedirler. Ve bunun ürünü olan derin kızgınlık, dargınlık, öfke de; daha fazla acıdan etkilenmemek için içlerine daha fazla kapanmalarına sebep olur. Doğrudur. Bu da, evlilikte veya arkadaşlıkta başarılı bir ilişki geliştirmede zorlanmalar, sıkıntılar, özgüven eksikliği (self-esteem) ve, hayat stresleri karşısında devamlı bocalanmaya ve çabuk ezilmeye sebep verir.

Fiziksel acılar daha çabuk unutulabilirken, coukluktan gelen negatif duygusal (emotional) acılar kolay kolay unutulmaz. Yaşam boyunca bu negatif duygusal kökenli acılar bir CD gib tekrar tekrar dönüp karşımıza çıkar. İlgisiz ve soğuk bir babanın etkisi ve gölgesinde büyüyen çocuklar kumar, uyuşturucu, alkol, sigara, zararlı sosyal davranışlar gruplarına (çetelere) bağlanmaya daha eğilimli oldukları gibi; akıl hastalıkları geliştirmelerine de zeminleri hazırlanmış oluyor. Örnek; korku, anksiyete, fobi, panik atak, depresyon, panaroya ve şizofreni vb. Aynı şekilde okul-akademik eğitimlerinde ve iş hayatlarında daha başarılı olma potansiyelleri zedelenmiş olurlar.

 

 

Tedavisi var

 

Çocukluk döneminde baba/anne ilgisizliğinden ve negatif davranışlarından psikolojik yara taşıyan kişiler-yetişkinler NLP, CBT veya Hypnotherapi gibi bilimsel-psikolojik yöntemlerle tedavileri başarıyla yapılıyor. Yardıma ihtiyacı olan kişilerin-yetişkinlerin ilk önce kendi GP'lerine görünmeleri tavsiye edilir.

 

 

Özet:"Psikolojileri ve ruh sağlıkları daha dengeli çocuklar yetiştirmek istiyorsak, güçlü ve huzurlu bir aile ocağı ortamında, anne be babanın eşit bir dozajda, pozitif katkıların ve sıcak ilginin akması ve hissedilmesi zaruridir".

 

 

Pratis. Psik. Şevket GÜL. 16 June, London